5 elementů – pomocník pro diagnostiku a léčení

V minulém článku už jsme si řekli, jak zhruba funguje reflexní terapie. Pro ty, kterým článek unikl, najdete ho tady.
Reflexní terapie má jednu velkou výhodu a to takovou, že díky ní můžeme zjistit, v jakých orgánech máme nějaký problém. Takže jde o takovou diagnostiku našeho zdravotního stavu. A právě s diagnostikou nám pomáhá 5 elementů.

5 elementů jsou takovou základnou čínské medicíny, uvidíme je nejčastěji seřazené v kruhu a používají se pro určení orgánů, které mají buď sníženou nebo naopak příliš zvýšenou funkci. Elementy jsou pojmenované podle pěti přírodních prvků: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV a VODA.

Prvky jsou za sebou poskládané tak, že se vzájemně po směru hodinových ručiček podporují.

Pomocí DŘEVA rozděláme OHEŇ, hořením se vytváří uhlí a to se podílí na složení ZEMĚ, která v sobě skrývá KOVY. Kovy se vlivem vysoké teploty rozpouští na kapalinu a také se v kovových nádobách pára sráží ve vodu. Kruh se uzavírá, protože VODA je potřeba k výživě DŘEVA.

Elementy a orgány

S každým prvkem v elementu souvisí různé orgány a části těla. Ty nejvýznamnější jsou:

A jak tedy můžeme použít elementy k diagnostice a léčení?

Vzájemné souvislosti elementů

  1. Aby mohl prvek sám o sobě dobře fungovat, potřebuje být v rovnováze. Čínská medicína říká, že v každém prvku jsou dvě protikladné energie a to jin a jang. Aby byl prvek v rovnováze, musí být těchto dvou energií v prvku stejné množství. Takže, když je například jinu více, prvek ztratí svoji rovnováhu a může nastat problém.

    Příklad: Prvek DŘEVO obsahuje orgány jinu i jangu. Jin mají játra a jangový je žlučník. A pokud máme například oslabený žlučník, sníží se jangová energie, prvek přestane být v rovnováze a problém začne dopadat i na játra.

  2. Další souvislostí mezi prvky je tzv. VZTAH MATKY A DCERY. Když půjdeme po kruhu elementů po směru hodinových ručiček prvek, který sousedí po pravé straně, je pro daný prvek matkou a pro prvek na levé straně dcerou. Prvek DŘEVO je matkou ohně a dcerou vody. Matka podporuje dítě, to dostává energii od matky a naopak dcera oslabuje matku, protože matka předává energii dceři. To znamená, že pokud nebude mít dostatek energie matka, dcera bude strádat, protože ji nemá kdo vyživovat energií.

    Příklad: Játra jako matka vyživují svoji dceru srdce. Pokud jsou játra oslabené, srdce nedostávají potřebnou výživu (energii) a začne slábnout taky.

  3. Poslední souvislost, která se dá použít v reflexní terapii je škodlivé nebo naopak příznivé působení prvku na prvek ob jeden od něj po směru hodinových ručiček.

    Příklad: Když jsou například oslabená játra z důvodu nevyrovnaných energií v prvku, působí negativně na slezinu.

Při reflexní terapii je super tyto vzájemné souvislosti znát, protože nám pomůžou s určováním, kde je problém a se samotným léčením.

Příběh ze života

Když jsem si jednou prováděla samoošetření reflexkou, zjistila jsem, že mám bolestivou plošku slinivky a sleziny. I po jejich promačkání byly plošky pořád bolestivé, takže problém byl očividně i někde jinde.

Zkusila jsem nejdřív „vztah matky a dcery“ a promačkala jsem si plošku, která ovlivňuje srdce. To taky nepomohlo, takže jsem zkusila další souvislost a to ovlivnění prvku ob jeden prvek. V tomhle případě to jsou játra. Promačkala jsem jejich plošku a konečně jsem udeřila hřebík na hlavičku. Bolesti plošek sleziny a slinivky se začaly zmírňovat až po nějaké době úplně vymizely.

Rada na závěr:

Pokud si chcete reflexkou opravdu pomoct od různých nemocí nebo bolestí, kromě studování lokalizace plošek na nohách bych se zaměřila na 5 elementů, díky kterým pochopíme plno souvislostí mezi různými příčinami nemocí a dostaneme další nástroj ke zlepšení účinku reflexky. A to za to opravdu stojí.

1 názor na “5 elementů – pomocník pro diagnostiku a léčení”

  1. Pingback: alergie a reflexní terapie - Veronika Doležalová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *